W określonych przypadkach pracodawca jest zobligowany do tego, by przekazać swoim pracownikom ubrania potrzebne do pracy. Co warto wiedzieć na temat ubrań ochronnych? Zobacz główne informacje na ich temat!
Czym są ubrania ochronne?
Termin ubrań ochronnych odnosi się do ubrań przeznaczonych do ochrony przed czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi, jakie mogą pojawić się na stanowisku pracy.
Za pomocą odzieży ochronnej pracownicy mogą uzyskać ochronę przed czynnikami fizycznymi, chemicznymi, biologicznymi, na przykład przed kontaktem z określonymi substancjami, ostrymi narzędziami, bakteriami czy wirusami.
Uzupełnieniem ubrań roboczych są również środki ochrony indywidualnej, na przykład jak kaski, maski, gogle, rękawice. Duże znaczenie ma też noszenie odpowiednich butów na stanowisku pracy, które chronią stopy.
Odzież ochronna a robocza
Bardzo często wiele osób myli ze sobą ubrania ochronne oraz robocze. Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma typami odzieży?
Ubrania ochronne, jak wspomniano wcześniej, chronią pracowników przed konkretnymi czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi, jakie występują na ich stanowiskach pracy. Z kolei zadaniem odzieży roboczej jest przede wszystkim zabezpieczenie przed pobrudzeniem oraz zniszczeniem prywatnych ubrań pracownika.
Wobec tego poziom ochrony ubrań roboczych jest niższy niż ochronnych. Ubrania robocze dają w tym przypadku tylko podstawową ochronę, która polega głównie na zabezpieczeniu przed pomniejszymi urazami czy kontaktem z substancjami, które nie wywołują poważnego zagrożenia.
Ubrania ochronne – rodzaje
Kategoria jak odzież ochronna jest szeroka i obejmuje ona różne rodzaje produktów, na przykład mogą być to:
- spodnie do pasa
- spodnie ogrodniczki
- kurtki
- kombinezony
- fartuchy
Ubrania te często oferowane są również w kompletach, na przykład składających się ze spodni i kurtki.
Kiedy pracownik powinien korzystać z odzieży ochronnej?
Odzież ochronna jest przeznaczona do stosowania na tych stanowiskach pracy, na których pracownik jest narażony na szkodliwe i niebezpieczne dla niego czynniki.
Aby je wyznaczyć, pracodawca powinien zlecić odpowiednią analizę stanowiska specjaliście w dziedzinie BHP. Może on wtedy określić, jaki rodzaj środków ochrony przeznaczony jest do stosowania na konkretnym stanowisku pracy.
Wobec tego duże znaczenie ma w tym przypadku współpraca ze specjalistą w dziedzinie BHP albo służbą BHP w firmie, by pracownicy mogli skorzystać z odpowiedniej ochrony na swoim stanowisku pracy przez stosownie zalecanych ubrań.
Gdzie można kupić ubrania ochronne?
Obecnie odzież ochronna można zakupi głównie w sklepach BHP, ale także dostępne są one u producentów. Bezpośredni zakup ubrań tego typu u producenta pozwala bardzo często na zredukowanie kosztów, dlatego też pracodawca może zapłacić wtedy za niezbędne wyposażenie niższą cenę.
Zamówienia na odzież ochronną mogą być też składane w sklepach internetowych, gdzie asortyment różnych wariantów odzieży jest bardzo szeroki, a ceny konkurencyjne w stosunku do sklepów stacjonarnych.