Coraz częściej dąży się do tego, aby systemy termoizolacji łączyły w sobie szereg różnych technologii. Dzięki temu instalacja ociepleniowa jest prostsza w montażu, tańsza i przede wszystkim zapewnia doskonałe właściwości. Sprawdźmy – na przykładzie płyt PIR Eurothane PL – jak nowoczesne systemy termoizolacyjne radzą sobie z ochroną pomieszczeń przed utratą ciepła.
Płyty Eurothane PL – czym są i jakie są ich najważniejsze właściwości?
Eurothane PL to płyty PIR (poliuretanowe), które spełniają wyśrubowane normy narzucane przez projektantów. Efekt ten udało się uzyskać m.in. dzięki zastosowaniu specjalistycznych materiałów, które nadają płytom określone właściwości.
-
Wszechstronność – płyty PIR mogą być wykorzystywane zarówno do ocieplenia sufitu, jak i poszczególnych ścian. Dzięki temu instalator dociepleniowiec nie musi zaopatrywać się w dwa rodzaje termoizolacji do wykończenia pomieszczenia.
-
Niska przewodność cieplna – system Eurothane PL zapewnia przewodność cieplną na poziomie zaledwie 0,022 W/mK.
-
Kompleksowe rozwiązanie – płyta składa się z kilku różnych warstw. Dzięki temu łączy ona w sobie zalety termoizolacji, paroizolacji, a także klasycznej płyty kartonowo-gipsowej.
-
Neutralność środowiskowa – proces produkcji płyt jest bezpieczny dla środowiska i wiąże się z niewielkim zużyciem dostępnych zasobów.
-
Prosta instalacja – płyty zaprojektowano tak, aby łączenie ze sobą poszczególnych segmentów było łatwe, bezpieczne i szybkie.
-
Wytrzymałość – dzięki zastosowaniu płyt PIR ocieplanie sufitu od wewnątrz jest wytrzymałe, co jest zasługą użycia materiałów odpornych na działanie pleśni i pary wodnej.
Płyty termoizolacyjne PIR – budowa i zastosowane materiały
Do budowy płyt Eurothane PL wykorzystuje się szereg materiałów o bardzo zróżnicowanych właściwościach. Sercem systemu (rdzeniem) jest struktura wykonana z poliuretanu, która charakteryzuje się bardzo niską przewodnością ciepła. Atutem rdzenia jest trwałość i wytrzymałość, dzięki czemu płyta nie odkształca się i nie doprowadza wraz z upływem lat do powstania mostków powietrznych.
Oprócz rdzenia w skład płyty wchodzi również warstwa paroizolacyjna, która chroni strukturę przed przenikaniem wilgoci. Powierzchnię tą przyklejono do płyty kartonowo-gipsowej, którą obudowany jest poliuretan. Wszystkie te warstwy tworzą stabilną strukturę, dzięki której możliwe jest ocieplanie sufitu od wewnątrz.
Korzyści wynikające ze stosowania płyt PIR do ocieplania sufitu i ścian
Dzięki zastosowaniu płyt PIR koszty zużycia energii cieplnej drastycznie maleją. Właściciel ocieplonego w ten sposób mieszkania lub domu może obniżyć ponoszone wydatki, a nawet wymienić instalację grzewczą na taką, która będzie odpowiednia dla ocieplonego pomieszczenia. Zastosowanie ociepleń wyposażonych we wbudowaną paroizolację ograniczy też ryzyko pojawienia się na ścianach pleśni lub grzybów.
Reasumując, Eurothane PL to przykład nowoczesnej płyty termoizolacyjnej, która spełnia najwyższe wymogi izolacyjne, chroni przed skutkami przenikania wilgoci, a także jest bardzo lekka i prosta w montażu.
Materiał zewnętrzny