Branża budowlana ma różnorakie oblicza. Na przeciągu wielu lat pojawiają się wciąż nowe materiały, jakie można wykorzystać w różnoraki sposób. Wśród propozycji znaleźć można slaby granitowe. Dla wielu osób nazwa tajemnicza, której nie można z niczym skojarzyć. Warto więc przyjrzeć się takiej propozycji. Całkiem możliwe, że na własnym placu budowy taki materiał będzie można wykorzystać.
Ogólnie o slabach granitowych
Slaby granitowe lub też jak się je nazywa – slaby kamienne – to płyty, które są w stanie surowym. Wszyscy chyba doskonale wiedzą, że kamień, który przeznaczony jest w różnorakiej formie do budowy, wydobywa się z kamieniołomu. Ale są to ogromnych rozmiarów płyty, których nie będzie można wykorzystać. Dlaczego? Ponieważ są one za duże. Dlatego też używa się traków, dzięki kamień zostaje przecięty na mniejsze części. W ten oto niezbyt skomplikowany sposób powstają slaby granitowe. Samo słowo „slab” wzięło się ze słownika angielskiego. To właśnie określenie, które po polsku nie oznacza nic innego, jak płyty.
Gdzie wykorzystuje się slaby kamienne?
W wielu miejscach. Taka jest popularność slabów granitowych, że długo można by opowiadać o ich zastosowaniu. Można jednak podać kilka najbardziej klasycznych przypadków. Otóż slaby granitowe kamienne są bardzo dobrą propozycja, jeżeli chodzi o wyprodukowanie:
- blatów kuchennych,
- parapetów okiennych,
- płyt podłogowych,
- stopni schodów kamiennych w domach lub na zewnątrz,
- materiałów elewacyjnych, które na dodatek cechują się wysoka odpornością na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.
Może ktoś powie, że nigdy nie miał do czynienia z takimi granitowymi slabami. Jest to tylko pozór, ponieważ jest to materiał budowlany, który już od dłuższego czasu jest dostępny. Dlatego też chętnie skorzystały z niego placówki muzealne, jak również hotele, wielkie korporacje, które z należytą uwagą podeszły do wystroju swoich wnętrz, jak również stref zewnętrznych.
Granitowy element dekoracyjny
Teraz wielu klientów indywidualnych decyduje się na to, aby slab kamienny znalazł się w ich wnętrzach. Poniekąd jest to „wina” samego granitu. Ten oto bowiem materiał wyróżnia się także takimi właściwościami, jak brak odbarwień. Nawet, jeżeli jest on narażony na intensywne promieniowanie słoneczne, nie trzeba obawiać się tego, że szybko wyblaknie. Na dodatek, granit nie wchłania wody, więc nie trzeba obawiać się wilgoci, która będzie wdzierać się do środka. Jak więc widać, warto pomyśleć o takich płytach kamiennych, jeżeli ktoś planuje aranżację domu.