Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na meble jest drewno. Od dawien dawna nie mogą prześcignąć go ani meble metalowe, ani meble z tworzyw sztucznych. Drewno to materiał niezwykle odporny na warunki panujące w domu, ciężko je uszkodzić, a ponadto posiadają wiele zalet. Główną z nich jest wprowadzenie ciekawego, przytulnego, ciepłego klimatu, niezależnie od pory roku oraz miejsca na świecie, w którym się znajdujemy.
- Drewno na meble – charakterystyka
- Meble drewniane – czy warto w nie inwestować?
Drewno na meble – charakterystyka
Meble drewniane do salonu czy innych pomieszczeń prezentują się niezwykle stylowo. Wprowadzają do wnętrza wspaniały klimat, który sprawia, że chcemy przebywać w pomieszczeniu jak najczęściej. Co ciekawe, meble drewniane pasują praktycznie do wszystkiego i są ponadczasowe, dzięki czemu nigdy się nie znudzą.
Nie jest jednak obojętne, z jakiego dokładnie rodzaju drewna wykonane zostaną poszczególne meble. Stoły, krzesła i blaty powinny zostać wykonane z nieco trwalszego drewna, aniżeli regał, witryna drewniana czy półka. Do twardych rodzajów drewna zalicza się dąb, orzech, brzoza, buk, klon i heban. Z miękkiego typu drewna zazwyczaj wytwarza się przydatne płyty wiórowe czy okleiny. Najbardziej miękkie odmiany doskonale sprawdzają się podczas rzeźbienia. Miękkie drewna to świerk, modrzew, topola, sosna, olcha czy lipa.
Meble drewniane – czy warto w nie inwestować?
Drewno to materiał ponadczasowy, nigdy nie wychodzi z mody. Pojawia się we wnętrzach, na elewacjach. Każdy dom posiada przynajmniej kilka elementów wykonanych z drewna. Meble z litego drewna charakteryzują się klasyką i ponadczasową elegancją. Wpasowują się doskonale w każdy wystrój, a ponadto nadają wnętrzu wspaniałego klimatu. Drewno charakteryzuje się solidnością, trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Kluczem do bardzo dobrego wykorzystania materiały jest dokładne, powolne i świadome dobranie odpowiedniego rodzaju drewna do celu, jaki chcemy osiągnąć.
Meble drewniane to droga inwestycja, jednak trzeba mieć na uwadze, że jeden mebel drewniany może przeżyć dłużej niż kilka takich samych wykonanych z płyty wiórowej. Lite drewno ma ogromną przewagę nad materiałami drewnopochodnymi.
Z dębu najczęściej wykonuje się blaty kuchenne, stoły, stoliki kawowe i inne powierzchnie, które są najbardziej narażone na eksploatację. Sosnę wykorzystuje się zazwyczaj do tworzenia stolików, łóżek, szaf czy regałów, z kolei buk najczęściej stosowany jest w przypadku stolarki okiennej.