Jak wyhodować grzybki jadalne we własnym ogrodzie?

Uprawa leśnych grzybów jadalnych jest procesem wymagającym sporej cierpliwości, jednak cieszącym się coraz większym zainteresowaniem. Jakie warunki należy zapewnić, by na działce pojawiły się aromatyczne grzyby? Jak wyhodować grzybki jadalne we własnym ogrodzie?

Grzyby jadalne saprofityczne i mikoryzowe

Wśród grzybów jadalnych można wyróżnić dwie podstawowe grupy – grzyby jadalne saprofityczne i grzyby jadalne mikoryzowe.

Pierwsza z nich – grzyby saprofityczne (rozkładające martwe resztki organiczne), czyli popularne w uprawie amatorskiej pieczarki czy boczniaki, nie potrzebują nawet ogrodu, a ich hodowla odbywa się często w piwnicy lub na balkonie. Rozwój grzybów przyspieszają odpowiednie warunki, między innymi duża wilgotność i temperatura w granicach 20°C. Co ciekawe, gatunki te nie są wymagające w kwestii światła, mogą być uprawiane w miejscach zacienionych, a owocowanie trwa nawet kilka miesięcy.

Druga z wymienionych grup – grzyby jadalne mikoryzowe, to powszechnie lubiane i chętnie zbierane grzyby leśne. O ile uprawa gatunków saprofitycznych jest mało skomplikowana, tak w przypadku popularnych grzybów leśnych, wymaga ona znacznie więcej uwagi.

Jak wyhodować grzybki jadalne we własnym ogrodzie?

Pierwsza różnica to miejsce uprawy. Niemożliwe jest wyhodowanie grzybów mikoryzowych w zamkniętym pomieszczeniu, co uwarunkowane jest niezbędnymi procesami zachodzącymi w środowisku naturalnym.

Grzyby mikoryzowe do prawidłowego rozwoju potrzebują bliskości drzew, a dokładniej ich korzeni, z którymi wchodzą w symbiozę. Zjawisko to nazywa się mikoryzą. Ponieważ grzyby nie mają zielonego barwnika, czyli chlorofilu, nie zachodzi w ich wnętrzu proces fotosyntezy. Bliskie sąsiedztwo systemu korzeniowego drzew pozwala im czerpać niezbędne do życia związki pokarmowe.

Warto zaznaczyć, że konkretne gatunki grzybów mają swoje upodobania w kwestii ulubionych drzew. Dla przykładu borowik preferuje towarzystwo sosny, koźlarz czerwony najlepiej rośnie w sąsiedztwie topoli i osiki, natomiast borowik brzozowy, jak może sugerować nazwa, świetnie dogaduje się z brzozą.

Co oprócz sąsiedztwa drzew?

  • Odpowiednie podłoże przypominające właściwościami to, które znajduje się w lesie. Dobry rozwój grzybów jadalnych zapewnia gleba lekka, próchnicza, z dużą zawartością substancji pokarmowych i przepuszczalna.
  • Powstrzymanie się od oprysków i nawożenia, ale też od zbyt częstego sprzątania działki i koszenia. Opadające z drzew liście tworzą przyjazne grzybom warunki, a także zapewniają substancje odżywcze powstające z rozkładającej się materii.
  • Do zaszczepienia i wyhodowania grzybków jadalnych w ogrodzie niezbędna będzie również grzybnia wybranych gatunków.

W internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol dostępne są grzybnie na ziarnie popularnych gatunków grzybów jadalnych, takich jak borowik szlachetny, koźlarz czerwony czy podgrzybek brunatny. Ziarna spakowane są w poręczne saszetki, a ich aplikacja polega na umieszczeniu w dołkach wykopanych wokół pnia wybranego drzewa. Własną hodowlę można prowadzić od kwietnia aż do października. Oczekując na plon należy dbać o podtrzymanie wilgotności gleby w miejscu aplikacji grzybni, można także wspomagać jej wzrost stosując roztwór cukru.

Choć amatorska uprawa grzybków jadalnych w ogrodzie nie gwarantuje sukcesu, to z całą pewnością warto spróbować. Zwłaszcza jeśli posesja znajduje się w bliskim sąsiedztwie lasu.

 

 

 

 

Redakcja ScandiLoft