Czym cechuje się antena satelitarna?

W dzisiejszych czasach anteny satelitarne stały się trochę mniej popularne, jednak cały czas są stosowane w wielu miejscach. Nie wszędzie można podłączyć telewizję drogą kablową, dlatego w tej sytuacji sprawdza się solidna antena satelitarna. Poza tym, to rozwiązanie da nam komfort wtedy, gdy zasięg naziemnej telewizji cyfrowej jest zbyt słaby. Użytkownicy niejednokrotnie wskazują, że antena satelitarna przydaje się także wtedy, gdy oferta telewizji naziemnej jest niewystarczająca. Co warto wiedzieć o antenach satelitarnych? Jak dokonać wyboru? Jakie rozmiar anteny będzie dla nas najlepszy?

Nowoczesne anteny satelitarne

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o antenach, polecam Ci tekst na temat anten satelitarnych. Okazuje się, że antena satelitarna musi odznaczać się nowoczesnością. Ma za zadanie dać Ci możliwość odbioru programów bez zakłóceń, także w technologii 4K. Ponadto, trzeba pamiętać także o dobrym konwerterze i telewizorze. Jak dokonać wyboru? Klienci nie zawsze mają środki na to, aby zakupić najdroższe propozycje. W tym wypadku znalezienie złotego środka jest bardzo ważne. Zapomnijmy o byle jakiej antenie, która nie da doskonałej jakości podczas oglądania telewizji. Faktem jest, że telewizor otrzymuje sygnał właśnie z anteny, dlatego wymogi jakościowe są istotne. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele propozycji, które spełnią nasze oczekiwania. 

Rozmiar anteny satelitarnej

Podczas zakupu anteny satelitarnej, stajemy także przed dylematem odnośnie jej rozmiaru. Jakie rozwiązanie wybrać? Pamiętajmy o tym, ze wielkość czaszy naszej anteny ma wpływ na jakość odbioru sygnału. Powszechnie znana zasada mówi o tym, że im większa antena satelitarna, tym lepsza jakość odbioru. Fachowcy z branży wskazują, że niezbędny jest talerz o średnicy co najmniej 90 cm. To pozwoli nam wygodnie korzystać z rozdzielczości 4K. Producenci oferują nawet modele 100 cm. Raczej nie warto kupować talerzy o średnicy 60 cm, gdyż te większe są równoznaczne z lepszą jakością. 

Jeśli postawimy na dużą czaszę anteny satelitarnej, nie zapominajmy o solidnym zamocowaniu. W tej sytuacji niezbędne są mocne uchwyty, które poradzą sobie z obciążeniem. 

Zabezpieczenie przed korozją

Warto zauważyć, że talerze anten satelitarnych muszą być zabezpieczone przed korozją. Antena jest każdego dnia narażona na działanie zmiennej pogody, dlatego ochrona jest ogromnie ważna. Najlepiej postawić na materiały odporne na rdzę orz pokrycie talerza warstwą ochronną. Okazuje się, że na rynku znajdziemy wersje:

  • Aluminiowe
  • Stalowe
  • Z tworzy sztucznych
  • Ze stopów różnych metali

Niska waga i dobra jakość wiąże się zazwyczaj z zastosowaniem modeli aluminiowego. Wybierając antenę stalową, trzeba mieć na uwadze odpowiednie zabezpieczenie przed korozją. Taka opcja waży dużo, dlatego musimy zadbać o najlepsze zamocowanie. 

Niezawodny talerz satelitarny

Każdy odbiorca wie doskonale, że jakość odbierania sygnału decyduje o tym, czy możemy komfortowo oglądać telewizję. Jeśli moc sygnału jest wystarczająca, bez problemu obejrzymy każdy program w wysokiej jakości. Nie ma mowy o zakłóceniach w odbiorze, co było często spotykane w telewizji analogowej. 

Anteny satelitarne powinny pochodzić od znanych producentów, którzy stawiają na solidne wykonanie. Klienci często stawiają na znane marki z dobrymi opiniami na rynku. Zakup sprzętu trzeba dokładnie przemyśleć, analizując wszelkie cechy anteny satelitarnej. Wyróżnić można dwa typy talerzy satelitarnych: paraboliczne i offsetowe. Te pierwsze są niedrogie i pomału wychodzą z użytku. Konieczne jest pionowe umieszczenie konwertera oraz instalacji na solidnym mocowaniu. Te drugie są znacznie łatwiejsze w montażu, gdyż mają płaską powierzchnię czaszy. Konwerter w tym przypadku nie zasłania sygnału, dlatego sprawnie uzyskamy zadowalające efekty. Nic więc dziwnego, że anteny offsetowe stopniowo zastępują talerze paraboliczne. 

Parametry techniczne i rodzaj anteny powinniśmy dopasować do swoich preferencji i oczekiwań. Solidne talerze satelitarne będą nam służyć przez długi czas. 

 

Redakcja ScandiLoft