Drewno w budownictwie ma bardzo szerokie zastosowanie. Tak było od zawsze i tak też będzie jeszcze z pewnością przez bardzo długi czas. Z tego naturalnego materiału tworzy się różnego rodzaju konstrukcje. Przykładem mogą być choćby dachy domów jednorodzinnych. Aby jednak taka konstrukcja spełniała oczekiwania i była odpowiednio solidna, wszystkie jej elementy muszą być właściwie połączone. Do tego służą właśnie wkręty ciesielskie. Warto zatem wiedzieć czym wkręty te się charakteryzują i jakie mają zastosowanie.
Charakterystyka wkrętów ciesielskich
Dziś wkręty ciesielskie stanowią powszechny i bardzo prosty sposób na łączenie ze sobą różnych elementów, które wykonane są z drewna. Mowa tu choćby o łączeniu drewnianych belek o różnych grubościach i wadze. Obecnie na rynku najbardziej rozpowszechnione są dwa rodzaje wkrętów ciesielskich. Są to wkręty stożkowe oraz wkręty talerzykowe. Różni je jeden istotny element. Jest to typ zastosowanego gniazda. W przypadku wkrętów stożkowych gniazdo jest płaskie, natomiast wkręty talerzykowe posiadają gniazdo nieco bardziej wypukłe. Poza tym oba te rodzaje wkrętów ciesielskich są do siebie bardzo podobne i pasują do niemal wszystkich rodzajów wkrętarek.
Stosowanie wkrętów ciesielskich
Samo stosowanie wkrętów ciesielskich nie jest skomplikowane. Nie są tu także potrzebne żadne wcześniejsze i specjalistyczne przygotowania. Jeśli wkręty ciesielskie mają zostać zastosowane przy prostych pracach budowlanych czy remontowych, to do ich zastosowania wystarczy zwykły śrubokręt. Choć oczywiście praca będzie dużo wydajniejsza, jeśli skorzysta się ze wkrętarki mechanicznej. Zaletą stosowania takiej wiertarki jest to, iż zapewnia ona solidniejsze mocowanie. Wszystko dzięki temu, że wkręty wkręcane się z równomierną siłą. Warto podkreślić, że stosując wkręty ciesielskie, nie trzeba martwić się o wykonanie wstępnego nawiercania. W przypadku tego typu wkrętów nie jest ono potrzebne.
Dostępność wkrętów ciesielskich
Jak wspomniano, wkręty ciesielskie podzielić można na te stożkowe i talerzykowe. Dostępne na rynku wkręty różnią się także swoją długością. Dzięki temu można idealnie dobrać wkręty do konkretnej grubości drewna. Zasada jest tu bardzo prosta. Sięgać trzeba po taki wkręt, aby znalazł się on jak najgłębiej w drewnie. Warto wspomnieć tu także o materiale, z którego wkręty są wykonywane. Najczęściej jet to utwardzona stal węglowa, która pokryta jest dodatkowo specjalną powłoką chroniącą wkręty przed korozją. Dzięki temu służyć mogą przez bardzo długi czas.