Co to jest pianka poliuretanowa?

Wśród dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych szczególną popularnością w ostatnim czasie cieszy się pianka poliuretanowa, nazywana również pianą pur. Rosnące zainteresowanie tym surowcem wynika m.in. z jego uniwersalności oraz krótkiego czasu montażu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć i gdzie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Co to jest pianka poliuretanowa?

Pianka poliuretanowa to materiał izolacyjny, którego historia sięga lat 50. XX wieku (bardzo często określa się ją również mianem piany lub pianki PUR). Surowiec ten powstaje w wyniku wymieszania składników takich jak poliol i izocyjanian oraz innych niezbędnych komponentów (np. stabilizatorów), między którymi zachodzi reakcja chemiczna, prowadząca do intensywnego pienienia. Dodatkowo jego powstawanie nie wiąże się z negatywnym wpływem na środowisko czy warstwę ozonu, a ze względu na brak pylenia nie wywołuje reakcji alergicznych i jest bezpieczny dla zdrowia.

Jakie są rodzaje pianki poliuretanowej?

Piana pur to surowiec, który wyróżnia się mnogością rodzajów. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • otwartokomórkową (stosowaną głównie do ocieplania ścian i dachów),
  • zamkniętokomórkową (natryskiwaną zazwyczaj na zewnętrznych powierzchniach obiektów),
  • jednoskładnikową (używaną w pomieszczeniach ze swobodnym przepływem powietrza),
  • dwuskładnikową (montowaną najczęściej w trudnodostępnych miejscach).

Gdzie można stosować pianę pur?

Wielość zastosowań tego materiału to jeden z tych czynników, dzięki którym coraz więcej osób decyduje się na jego montaż. Piana poliuretanowa doskonale sprawdzi się do docieplania hal przemysłowych oraz produkcyjnych, a dodatkowo wpłynie pozytywnie na szczelność konstrukcji. Co więcej swoje zadanie spełni także jako izolacja poddaszy, stropów lub strychów. Można użyć jej również do termomodernizacji fundamentów, zbiorników oraz silosów, posadzek i ścian.

Jakimi zaletami wyróżnia się ten materiał?

Pianka poliuretanowa to surowiec, który cechuje się wieloma atutami. Jednym z najważniejszych jest łatwość i szybkość montażu – docieplenie powierzchni liczącej 300 m² wykonuje się zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Na uwagę zasługuje też odporność na działanie grzybów i innych niebezpiecznych wykwitów. Niebagatelną zaletą tego materiału jest także zapobiegająca powstawaniu mostków termicznych jednorodność. Nie można zapomnieć również o doskonałej izolacyjności termicznej, którą można osiągnąć przy zastosowaniu zdecydowanie cieńszej warstwy niż w przypadku innych izolatorów (np. styropianu).

Redakcja ScandiLoft